Psychoedukacja...

Inteligencja językowa (lingwistyczna)

EFEKTYWNA NAUKA JĘZYKÓW – CZĘŚĆ II

Inteligencja językowa to jedna z siedmiu inteligencji wyróżnionych w teorii Gardnera. Więcej o podziale na różne inteligencje i o tym, dlaczego jest to ważne, przeczytasz tu.

Osoby, które osiągają wysokie wyniki w tej kategorii charakteryzują się wysokimi umiejętnościami w posługiwaniu się językiem. Lubią czytać, pisać, często również wypowiadać się publicznie, co z reguły bardzo dobrze im wychodzi. O takich osobach mówimy, że mają „kwiecisty” język. Zwracają dużą uwagę na dobór i użycie poprawnych słów i zwrotów. Czasem też poprawiają innych, wypominając im popełnione błędy językowe (co już nie jest aż tak imponujące :)).

Pozorna łatwość. O takich osobach mówi się, że mają „smykałkę” do języków. Stosunkowo łatwo przychodzi im nauka słówek, tłumaczenia zdań i inne zadania dominujące przy rozpoczynaniu nauki języka. Początkowa łatwość sprawia, że nie muszą wypracowywać strategii nauki i z czasem może okazać się dużą przeszkodą. Po napotkaniu pierwszych trudności, np. z nauką poprawnej wymowy lub zasad gramatycznych, łatwo poddają się i rezygnują.

Do każdej inteligencji można jednak dostosować takie metody i ćwiczenia, aby nauka języka była nie tylko łatwiejsza i skuteczniejsza, ale przede wszystkim przyjemna!

Jak się uczyć?

Lubisz czytać? Czytaj!
Jeżeli czytanie sprawia ci przyjemność, czemu nie wykorzystać tego w nauce? Czytaj wszystko, co cię zainteresuje; książki, prasę, czasopisma branżowe, blogi, fora internetowe, komiksy itp. Najłatwiej jest zacząć od swojego hobby lub rozrywki. Jeżeli interesuje cię moda, zacznij np. od blogów modowych w danym języku. Jeżeli twoją rozrywką jest śledzenie newsów ze świata nauki, poszukaj ciekawych publikacji na ten temat. Pamiętaj również o filmach i serialach z napisami w oryginalnym języku. Pomoże to nie tylko utrwalić pewne zwroty, ale także poprawną wymowę czy pisownię.

Lubisz pisać? Pisz!
Pisanie to ważny element nauki języka – nie tylko utrwala wzorce językowe, zasady pisowni i odpowiednią składnie, ale przede wszystkim sprawia, że zaczynasz myśleć w obcym języku. Jeżeli nie jesteś zwolennikiem pisania nudnych wypracowań, znajdź dla siebie coś ciekawego! Poszukaj w internecie forum tematycznego, na którym będziesz się wypowiadać, lub pisać komentarze. Są nawet specjalne strony dla osób, które chcą się uczyć języka nawiązując kontakty i konwersując z innymi (więcej o tym tutaj).

Możesz też korzystać z innych metod, jak słuchanie muzyki lub audycji w obcych językach, gry słowne (np. scrabble), tłumaczenia zdań (np. języki w tłumaczeniach) i wiele, wiele innych. Sposobów jest dużo, korzystając z internetu można znaleźć ciekawostki na praktycznie każdy temat, a ograniczeniem jest tylko własna wyobraźnia.