Psychoedukacja...

Jak wyrobić nawyk systematyczności?

EFEKTYWNA NAUKA – CZĘŚĆ I

Nie ulega wątpliwości, że najlepsze wyniki uzyskuje się systematyczną pracą. Tylko jak się do tego zabrać, szczególnie, kiedy potrafimy zmobilizować swoje siły jedynie wtedy, kiedy gonią nas terminy, a deadline majaczy już na horyzoncie?

Jedną z najprzyjemniejszych, a na pewno najprostszych metod, która pomaga wyrobić nawyk systematycznej pracy jest wykorzystanie tzw. efektu easy-win. Metoda polega na rozpoczęciu dnia od łatwego zadania, którego realizacja nie przysporzy zbyt dużo trudności, a samo wykonanie wprowadzi w pozytywny nastrój i zachęci do dalszych działań. Zadanie takie powinno być: po pierwsze względnie łatwe do wykonania, tak, by nie zajęło zbyt dużo czasu. Po drugie, nie powinno zająć zbyt dużo czasu (ok 3-10 min), aby zminimalizować ryzyko odwlekania. Po trzecie, powinno być w jakiś sposób związane z długoterminowym celem, który chcemy osiągnąć.

Dobrym sposobem na wykorzystanie tej metody jest sporządzenie planu dnia. Nie powinno zająć to więcej niż kilka minut, a na pewno przyniesie przyjemne poczucie kontroli i zachęci do dalszych działań. W tym celu można skorzystać z techniki „antyplanowania”, opisanej w jednym z artykułów tutaj.