Psychoedukacja...

Najprostsza metoda ułatwiająca realizację celów

EFEKTYWNA NAUKA – CZĘŚĆ IV

Najbardziej popularne systemy osiągania celów (m.in Getting Things Done czy Do It Tomorrow) oparte są o jedną, prostą zasadę. Zasada ta zdecydowanie poprawia skuteczność realizowania zaplanowanych zadań, co potwierdzają wyniki badań. Okazuje się, że ok. 33-procentową poprawę w realizowaniu zadań zapewnia tak prosta rzecz, jak zapisanie i podzielenie się swoimi planami z kimś bliskim. Za efekt odpowiada połączone działanie trzech niezwykle silnych narzędzi samorozwoju: odpowiedzialności, zaangażowania i zapisywania celów.

Jak to działa? Jest kilka zasad, do których warto stosować się, aby ułatwić sobie ten proces: Przede wszystkim zapisuj. Zapisywanie zadań do wykonania to pierwszy i najważniejszy krok. Z zapisanych na kartce, w kalendarzu czy gdziekolwiek indziej zadań udaje się zrealizować znacznie więcej niż z tych zapisanych „w głowie”. Potwierdzają to zarówno wyniki badań, jak i relacje stosujących tę metodę.

Ambicja

Jest to cecha bardzo ważna, lecz zapisywanie zbyt ambitnych planów może mieć efekt odwrotny do zamierzonego i jedynie zniechęcić do działania. Zaplanowane zadania najlepiej jest więc zapisywać w formie poszczególnych kroków, które do tego celu prowadzą. Wpisanie w planie na przyszły tydzień: „przebiec maraton” może być zadaniem niezbyt realnym, szczególnie, jeśli nie jest poprzedzone przygotowaniami. Ale już zaplanowanie poszczególnych kroków, wyznaczenie dystansów na każdy dzień, jest strategią zdecydowanie pewniejszą.

Skup się na rozpoczynaniu. Wizja spędzenia kilku godzin nad jakimś zadaniem nie zawsze jest zachęcająca, szczególnie, kiedy wykonywane zadanie jest trudne lub zwyczajnie niezbyt interesujące. Jeśli obiecasz sobie, że tylko zaczniesz, często nawet nie zauważysz jak łatwo cię to pochłonie i jak dużo uda się zrobić.

Przerwy i nagrody. Zbawienne działanie nawet kilkuminutowej przerwy oraz drobnych nagród wyznaczanych po każdym wykonanym etapie było poruszane już w poprzednich postach. Zajrzyj do nich, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej.

Podziel się z przyjacielem

Badania wskazują również, że osoby które dzieliły się swoimi planami z bliską osobą i wysyłały cotygodniowe raporty, osiągały znacznie więcej od osób, które liczyły tylko na siebie. Nie znaczy to oczywiście, że należy referować wszystkim swoim znajomym każdą przeczytaną lekturę do egzaminu, lecz raczej wybranie jednej bliskiej osoby, i utworzenie z nią systemu wzajemnego wsparcia.

Zrób to. Skoro już wiesz jak, weź kartkę papieru i długopis i zapisz swoje cele. Niech pierwszym celem będzie znalezienie wspólnika w drodze do osiągnięcia osobistego sukcesu.