Psychoedukacja...

Zapamiętywanie

EFEKTYWNA NAUKA – CZĘŚĆ VIII

Poprzednie posty poświęcone były aktywnemu czytaniu i sporządzaniu notatek, dziś kolejny krok – zapamiętywanie nowo nabytych informacji. W tym celu można skorzystać z jednej z mnemotechnik, znanej jako „metoda drogi”. Jest to bardzo skuteczna technika zapamiętywania, występuje jako odmiana pałacu pamięci. Aby skorzystać z tej metody, musisz najpierw utworzyć mentalny obraz drogi, na której następnie będziesz umieszczać poszczególne informacje. Technikę najłatwiej zrozumieć, od razu ją stosując, zachęcam więc, aby wykonać ćwiczenie w trakcie czytania.

Pierwszym krokiem jest utworzenie szczegółowego wyobrażenia twojej drogi. Może to być trasa, którą pokonujesz codziennie do sklepu, na uczelnie czy biegając. Najlepiej, aby było to miejsce, które dobrze znasz i często przez ciebie uczęszczane. Wyznacz na swojej trasie dziesięć najbardziej charakterystycznych punktów. Ważne jest, aby dokładnie pamiętać plan drogi, wraz z wszystkimi elementami. Zadbaj o to, by trasa była jak najbardziej szczegółowa. Zapamiętaj dokładne umiejscowienie poszczególnych punktów i ich kolejność. Wprowadź ciekawe, wyróżniające się detale. Pamiętaj, że jest to wytwór twojej wyobraźni, tak więc wszystkie chwyty są dozwolone.

Możesz ułatwić sobie zadanie rysując plan swojej drogi na kartce, zaznaczając każdy z punktów podpisem lub rysunkiem. Dzięki temu łatwiej ci będzie utrwalić sobie w pamięci ich umiejscowienie i kolejność. Na początku może to być trochę czasochłonne, ale z pewnością opłaci się w przyszłości, bowiem raz utworzona droga to magazyn pamięciowy na całe życie. Kiedy już skończysz, możesz zamknąć oczy i odbyć w wyobraźni podróż utworzoną drogą. Przyjrzyj się wszystkim szczegółom, zatrzymaj się kolejno przy każdym z wyznaczonych punktów i przyglądaj mu uważnie.

Kiedy już masz gotową drogę, korzystając z techniki umiejscawiania, możesz wprowadzić do pamięci niezliczoną ilość informacji. Wystarczy, że z każdym kolejnym elementem na twojej drodze skojarzysz utworzone wcześniej słowa klucze (o tworzeniu słów kluczy było w dwóch poprzednich postach). Przy umiejscawianiu informacji warto korzystać z zasad tworzenia skojarzeń. Aby związki były silniejsze, a efekt lepszy, możesz wprowadzić historyjki, które będą łączyć dany element drogi z odpowiednim słowem kluczem.

Metoda ta ma jeszcze jedną, ważną zaletę – możesz ją ćwiczyć i powtarzać zarówno w wyobraźni, jak i za każdym razem, kiedy fizycznie pokonujesz tę trasę. Metoda drogi, jak każda inna umiejętność wymaga regularnego ćwiczenia, aby można było w pełni wykorzystać jej potencjał. Co prawda opanowanie na podstawowym poziomie już daje dużą przewagę, jednak regularne ćwiczenie (chociaż przez kilka minut dziennie) oraz dodawanie kolejnych punktów na swojej drodze pomoże Ci utworzyć magazyn pamięciowy o nieograniczonej pojemności.