Psychoedukacja...

Jak efektywnie wypocząć w święta?

Święta – dla jednych czas wypoczynku i relaksu, dla innych okazja do nadrobienia zaległości. Jeżeli należysz do tych pierwszych, to twoja sytuacja jest zdecydowanie łatwiejsza, choć jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać, żeby skutecznie wypocząć.

Jeżeli należysz do tej grupy, która święta traktuje jak brakujące dni do nadgonienia deadlinów, to mam dla ciebie złą wiadomość.

Na początku jednak – po co w ogóle nam święta. Człowiek, jak każda żywa istota, potrzebuje czasami odpoczynku. Z drugiej strony, jesteśmy w stanie poświęcać się pracy przez bardzo długi czas, aby dokończyć trwające zadania, jeśli czujemy się za nie odpowiedzialni. Problem pojawia się, gdy po jednym zakończonym projekcie (albo jeszcze w trakcie) pojawia się kolejny, i kolejny, i kolejny… Wpadamy wtedy w spiralę odpowiedzialności i konsekwencji. To najprostsza droga do wypalenia. 

Pozostawanie w ciągłym pędzie i stresie, na dłuższą metę osłabia nasz organizm, doprowadzając do różnego rodzaju chorób. Co ważne, spada wtedy również nasza motywacja i produktywność.

Tu dochodzimy do sedna – święta (rozumiane jako dni wolne, nie jako obrzędy religijne) to tzw. czas na „ostrzenie piły”. Każda maszyna potrzebuje od czasu do czasu „ostrzenia”. Z tym, że człowiek to nie maszyna, więc zamiast tego potrzebuje odpoczynku, aby zregenerować organizm i być później bardziej produktywnym.

Jak to zrobić? Oto kilka łatwych sposobów:

1. Wyznacz sobie godziny. Nawet jeśli święta lub weekendy poświęcasz pracy, wyznacz sobie godziny na pracę i godziny na odpoczynek. Dzięki jasnemu podziałowi i jedno i drugie będzie dużo bardziej skuteczne. Wyznaczone godziny pracy wykorzystasz lepiej, wiedząc, że zaraz się skończą. w godzinach wypoczynku nie będziesz tyle myśleć o pracy, dzięki czemu będą skuteczniejsze.

2. Wyznacz terminy. Jeżeli wiesz, że zaraz po świętach masz do zrealizowania jakieś zadania, wyznacz realne terminy ich wykonania. Jeżeli uda ci się zaplanować i zapisać zadania, tak, aby zacząć je dopiero po świętach, nie będziesz zaprzątać sobie tym głowy wcześniej.

3. Wprowadź różnorodność. Najbardziej męczącą z możliwości jest spędzanie świąt w monotonny sposób – codziennie to samo. Niezależnie do tego, czy jest to wylegiwanie na kanapie przed laptopem, czy codzienne wycieczki do okolicznych miejsc turystycznych, czy nawet skakanie ze spadochronem całymi dniami ? Jeśli wypoczywając robisz cały czas to samo, po świętach zdasz sobie sprawę, że bardziej cię one zmęczyły niż dały wypocząć i minęły tak szybko, że w zasadzie nawet nie wiesz, kiedy się skończyły.

4. Zrób coś innego. Nie musi być to nic „szalonego”, wystarczy, że zrobisz coś, na co nigdy nie było czasu. Coś z kategorii rzeczy, o których myśli się: „fajnie by było kiedyś…” albo ”w tym wieku to już chyba nie wypada…”. Założę się, że już masz coś takiego w głowie ?

5. Planuj. Niekoniecznie każdy dzień co do godziny, ale przynajmniej część czasu powinna być zaplanowana. Aby uniknąć sytuacji, kiedy wieczorem w ostatni dzień świąt wstajesz sprzed laptopa i zdajesz sobie sprawę, że tyle fajnych rzeczy miało się wydarzyć, ale jakoś tak nie wyszło…

6.Odpoczywaj. To znaczy rób to, co daje tobie odpoczynek. Każdy z nas jest inny, jedni wolą odpoczywać aktywnie, inni relaksując się z dobrą książką. Nie daj sobie wmówić co jest odpoczynkiem, każdy decyduje o tym sam. Nie chodzi o to, żeby się alienować.  Można spędzić czas z bliskim w taki sposób, jaki proponują, nawet jeśli nam to nie odpowiada, ale sprawia nam radość ich towarzystwo. Warto jednak wówczas zadbać też o siebie i dostarczyć tego, czego potrzebujesz.