Psychoedukacja...

Jak skutecznie realizować noworoczne postanowienia?

Zbliża się koniec roku. Dla wielu z nas oznacza to początek noworocznych postanowień. Zainspirowani kuszącą wizją „nowy rok – nowy ja”, zasiadamy ochoczo do snucia ambitnych planów na nowy rok. „Więcej się uczyć, mniej lenić, zacząć ćwiczyć, rzucić palenie…” Zadziwiająco podobne do zeszłorocznych… ale w tym roku na pewno się uda. A co jeśli nie? Przynajmniej będzie mniej pracy, przy tworzeniu postanowień na następny rok 🙂

Niestety doświadczenie mówi nam, że postanowienia noworoczne w ponad 90% pozostają jedynie pobożnymi życzeniami, a nawet jeśli uda nam się wprowadzić je w życie to i tak na bardzo krótko. Dlaczego tak się dzieje? W atmosferze noworocznego hurra-optymizmu mamy tendencje do niezauważania skomplikowanej natury zmiany. Zmiana, czego by nie dotyczyła, zawsze rządzi się pewnymi prawami. Większość z nas, planując zmienić jakąś dziedzinę swojego życia dostrzega tylko czynności czy zachowania z tym związane, a są one tylko zewnętrznym przejawem czegoś dużo głębszego – wizerunku samego siebie. Już wyjaśniam o co chodzi.

Przypuśćmy, że postanawiasz regularnie się uczyć (zachowanie), a uważasz się za osobę leniwą (wizerunek siebie). Nieważne, jak bardzo będziesz starać się zmienić swoje zachowanie, wszystko to będziesz robić wbrew sobie. Nawet jeśli uda ci się zmusić do nauki kilka razy, to prędzej czy później dopadnie cię chwila słabości i odpuścisz. Nawet nie będzie trzeba silić się o żadne wymówki, w końcu uważasz, że jesteś leniwy. Jeżeli jednak zaczniemy od podstaw, czyli zmiany przekonań na własny temat, zmiana może być dużo trwalsza. W tym przypadku korzystne może być utworzenie przekonań na temat siebie, na przykład takich:
– potrafię się zmobilizować, kiedy mi zależy
– jeśli coś mnie zainteresuje, poświęcam się temu całkowicie
– potrafię się dobrze uczyć, jeśli wykorzystuje swoje zasoby
Jeżeli uda nam się odnaleźć w sobie wartości, o które można oprzeć swój nowy wizerunek, wówczas zmiana przyjdzie bez wysiłku.

Jedną z podstawowych potrzeb człowieka jest potrzeba wewnętrznej spójności i przewidywalności. Odczuwamy to każdego dnia. Cenimy ludzi, którzy dotrzymują obietnic, lubimy, kiedy autobusy jeżdżą zgodnie z rozkładem, oczekujemy, że osoby, które wczoraj były nam bliskie, dziś i jutro również takie będą. Podobnie jest z własnym wizerunkiem. Mamy ogromną potrzebę zachowywania się zgodnie z tym, co o sobie sądzimy. Pomaga nam w tym nasz umysł podświadomy. Według koncepcji psychocybernetycznej, każde przekonanie, myśl czy nawet słowo jest w stanie zaprogramować nieświadomą część naszego mózgu na jakiś cel. Nie jest tu istotne, czy cel ten przyniesie korzyść czy stratę. Jeżeli powtarzamy sobie w kółko, że nie jesteśmy w czymś dobrzy, to nasza nieświadomość, z dokładnością samonaprowadzającej rakiety balistycznej, znajdzie sposób na to, by wprowadzić nasze przekonania w rzeczywistość. Jeżeli więc chcemy dokonać w życiu istotnej zmiany, wykorzystując do tego cały swój potencjał (świadomy i nieświadomy), najlepiej jest zacząć od zmiany przekonań na swój temat.