Psychoedukacja...

Zasada 5 godzin, która wyniesie Twój rozwój na wyższy poziom

Ciężko pracujesz każdego dnia, masz dużo obowiązków, ale chciałbyś równocześnie się rozwijać i stawać lepszą wersją samego siebie? Jeżeli tak, to musisz poznać zasadę 5 godzin, która stosowana jest przez wielu ludzi sukcesu, takich jak Bill Gates, Mark Zuckerberg czy Oprah Winfery. Ta prosta koncepcja małym wysiłkiem przy stałej nieustępliwości wyniesie Twój rozwój na wyższy poziom. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o zasadzie i o tym jak wprowadzić ją w swoje życie.

Poświęć 5 godzin tygodniowo na celowym uczeniu się

Technika ta zakłada spędzanie w każdym tygodniu 5 godzin na uczeniu się przy pełnym skupieniu tylko na nauce i rozwoju. Możesz ten czas wydzielić w weekend, kiedy masz więcej wolnego czasu albo poświęcać godzinę każdego dnia roboczego. To co jest kluczowe to aby oddzielić tą aktywność od pracy i obowiązków. Pamiętaj, że Twoje działania mogą przybierać różne formy, a tylko ich odpowiednia kombinacja da maksymalne efekty, możesz zainspirować się przykładami zamieszczonymi poniżej.

▪Czytanie

Podstawowy nawyk, który zawsze jest dobrze kultywować. Pamiętaj o tym, żeby zawsze mieć w zasięgu ręki aktualnie czytaną książkę, zabieraj ją wszędzie ze sobą, ułatwi Ci to regularne czytanie. Jeżeli nie lubisz dużo dźwigać możesz zawsze pomyśleć o ebooku albo wersji mobilnej na telefon / tablet Twojej książki. Staraj się czytać każdego dnia określoną ilość stron lub rozdziałów, jeżeli wolisz patrzeć na cele długoterminowe, wtedy dobrze jest określić, ile książek chcesz przeczytać do końca miesiąca, roku.

▪Przetwarzanie

Przetwarzanie zdobytej wiedzy, jest kluczowym elementem uczenia się. Tak zwana szafowawiedza jest bezużyteczna. Jeżeli próbujesz pochłonąć jak najwięcej informacji, ale nie skupiasz się na analizowaniu i wyciąganiu wniosków, przestań. Bardziej wartościowe jest przerobienie problemu, zrozumienie jak coś działa niż pobieżne przeglądniecie sterty materiału na dany temat. Przez chwilę można odnieść wrażenie, że dowiemy się więcej, ale w dłuższej perspektywie, przy przeglądaniu bez próby zrozumienia, wiedza wyparuje tak szybko jak została zdobyta.

▪Eksperymenty

Jeżeli już czytasz i przetwarzasz wiedzę, nie zapomnij o eksperymentowaniu. To właśnie one zmuszają do kreatywnego myślenia i wykorzystaniu zdobytej wiedzy w nowy sposób. Jeżeli nawet Twoje pomysły wydają Ci się szalone, próbuj! Jeżeli nie odniesiesz sukcesu za pierwszy razem, będziesz mógł wyciągnąć mnóstwo wniosków na przyszłość i nauczyć jak łączyć swoją wiedzę z wielu dziedzin.

Skup się na rozwoju, nie tylko na produktywności

Może Ci się wydawać, że im bardziej produktywny jesteś tym bliżej odniesienia sukcesu się znajdujesz. Produktywność jest bardzo ważna, ale nic nie warta bez ciągłego rozwoju. Jeżeli będziesz spędzał większość czasu na pracy, bez chwili na „prace nad samym sobą” nie można mówić o realnym postępie. Na początku może się wydawać, że 5 godzin tygodniowo, które nie dają rezultatu od razu są marnowaniem czasu, ale w dłuższej perspektywie nie ma nic bardziej opłacalnego niż inwestowanie w samego siebie.