Psychoedukacja...

Mnemotechniki [część 1/2]

Wiele jest technik pamięciowych, które doskonale sprawdzają się przy zapamiętywaniu dużych ilości prostych informacji. Przy ich pomocy można w bardzo prosty sposób zapamiętać listy przypadkowych słów, kolejność kart w talii czy nazwiska świeżo poznanych osób. Ale jak wykorzystać te metody do czegoś więcej? Co zrobić, jeżeli umiejętność szybkiego zapamiętania listy zakupów nie jest dla Ciebie wystarczająca? To, co tu zaproponuję, to dość prosty, lecz złożony i wymagający trochę wysiłku by opracować system nauki, oparty w głównej mierze na mnemotechnikach.

Słowa klucze

Kiedy uczysz się do egzaminu, często informacje nie są uporządkowane w łatwe do przyswojenia zbiory. Podstawą uczenia się jest więc umiejętność przetwarzania informacji zawartych w tekście w słowa klucze – abstrakcyjne symbole, w których zakotwiczona jest dana porcja wiedzy. Taką porcją wiedzy może być jedno hasło, jeden akapit lub nawet cały rozdział z książki, o ile dane słowo klucz jest w stanie od razu przywołać treść tego, co reprezentuje.

Jeżeli na przykład chcesz zapamiętać jakąś definicję, wówczas ważne jest każde słowo, a także ich kolejność, więc prawdopodobnie większość słów będzie kluczowa. Jeżeli natomiast uczysz się historii rozwoju badań nad jakąś dziedziną, wtedy jeden symbol może reprezentować większą ilość informacji, które będziesz w stanie samodzielnie odtworzyć. Przykładowo: ucząc się o rozwoju badań nad pamięcią może wystarczyć jedno słowo kluczowe (np. CEG*), które od razu przywoła całą serię badań Ebbinghausa nad zapamiętywaniem*.

Jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów. Drugim krokiem w tym podejściu jest przetwarzanie słów kluczy w obrazy. Język w toku ewolucji powstał stosunkowo niedawno, wzrok natomiast to najlepiej rozwinięty u ludzi zmysł. Nic więc dziwnego, że dużo łatwiej przychodzi nam zapamiętywanie obrazów i wydarzeń, niż słów, które wciąż są dla człowieka symbolami, mimo wszystko, dość abstrakcyjnymi. Aby to zrozumieć wyobraź sobie, że czytasz precyzyjny, kilkustronicowy opis pomieszczenia, w którym się znajdujesz. Ile czasu zajmie Ci, by go dokładnie przeczytać? Ile dodatkowo, by zapamiętać wszystkie szczegóły lub chociaż ogólny zarys? Prawdopodobnie dość dużo. Jeżeli natomiast wejdziesz do tego pomieszczenia osobiście i poświęcisz chwilę, by się rozejrzeć, w krótkim czasie zakodujesz w pamięci informacje, których samo czytane zajęłoby ci dużo więcej. Jeśli cię to nie przekonuje, zrób inne ćwiczenie. Przypomnij sobie swój ulubiony film oraz ulubioną książkę. Z filmu prawdopodobnie pamiętasz wiele scen oraz postaci i łatwo ci odtworzyć zarys fabuły oraz kolejność wątków. Jeśli chodzi o książkę, sprawa wygląda dużo trudniej, a to, co pamiętasz i tak przyjmuje formę obrazów, które wytworzyła twoja wyobraźnia czytając tekst.

Ćwiczenie
Korzystając z tekstu, przygotuj słowa kluczowe, odzwierciedlające główne informacje. Pamiętaj, aby te słowa wywoływały na tyle silne skojarzenia, by od razu przywołać treść tego, co reprezentują.

Przetwarzanie tekstu złożonego z dużej ilości informacji na reprezentujące je słowa kluczowe, a następnie na obrazy, tylko pozornie jest trudnym zadaniem. Jego opanowanie wymaga trochę wprawy i odpowiedniego przygotowania. Nie trzeba przy tym wcale mieć bujnej wyobraźni, czy artystycznych zapędów, wystarczy kilka prostych ćwiczeń. [ćwiczenia na koncentrację].

Jeśli masz już za sobą odpowiednie przygotowanie, pora przejść do bardziej zaawansowanych technik pamięciowych:

Łańcuchowa metoda skojarzeń

Jest to jedna z prostszych technik pamięciowych. Polega na tworzeniu historyjki, w której obrazy symbolizujące poszczególne słowa, łączą się ze sobą, jak ogniwa łańcucha. Jeżeli chcesz zapamiętać fragment tekstu lub listę jakichś zagadnień, pierwsze co należy zrobić, to utworzyć odpowiednie słowa klucze. Na tym etapie ważne jest, aby te słowa wywoływały na tyle silne skojarzenia, by od razu przywołać treść tego, co reprezentują.

Kiedy już określisz jakich słów kluczy będziesz używać, po prostu popuść wodze wyobraźni i wymyśl historyjkę, w której poszczególne symbole kolejno łączą się ze sobą. Zastosuj wyraźne i silne skojarzenia między nimi, tak, by dokładnie wiedzieć, co z czym się łączy. Jest kilka zasad, dzięki którym zadanie to będzie łatwiejsze, a efekt dużo silniejszy:

Synestezja – tworząc wyobrażenia używaj wszystkich zmysłów. Większość z nas jest wzrokowcami i naturalnie ogranicza swoje historyjki do samych obrazów. Jednak im więcej zmysłów użyjesz, tym wyobrażenie nabierze bardziej realnych kształtów, a przez to zapamiętasz je o wiele lepiej. Wypełnij więc swoje historie dźwiękami, zapachami, smakiem, czuciem, a zobaczysz, jak łatwo będzie ci je sobie później przypomnieć.

Emocje – świat zewnętrzny odbieramy nie tylko zmysłami, ale także odczuwamy. Wprowadzenie emocji do twojej historii jest świetnym sposobem na to, by jeszcze lepiej utrwalić ją w pamięci. Emocje są zupełnie inaczej zapisywane w naszym mózgu, a odpowiedni kontekst emocjonalny może zadecydować o tym, że jakieś, z pozoru nieistotne wydarzenie, zapamiętasz na całe życie. Wykorzystaj to!

Akcja – zadbaj o to, by dostarczyć jak najwięcej akcji. Im bardziej „żywe” będą twoje historyjki, tym więcej skojarzeń utworzysz. Wprowadź dynamikę, ruch, powiązania między poszczególnymi elementami. Stwórz swój własny film akcji.

Absurd – zapomnij o logice. Nasza podświadomość nie posługuje się spójną koncepcją czasu, miejsca czy osoby. Wystarczy, że przyjrzysz się swoim snom, rzadko kiedy rządzą się one ogólne przyjętymi prawami fizyki. Użyj tego w swoich wyobrażeniach. Wprowadź elementy absurdalne, niecodzienne, śmieszne, a utworzysz historię, którą trudno będzie zapomnieć.

Detal – diabeł tkwi w szczególe. Zadbaj o każdy element swoich wyobrażeń. Zobacz ich kształt, wielkość, kolor, wysokość i brzmienie dźwięku, smak, zapach, słowem – wszystko, co sprawi, że będą bardziej „żywe”.

Ćwiczenie
Używając słów kluczy z poprzedniego ćwiczenia, utwórz historyjkę, która łączy ze sobą kolejne wątki. Skorzystaj z powyższych zasad, aby wzmocnić efekt.