Psychoedukacja...

Mnemotechniki [część 2/2]

Metoda zakładek

Podstawowe zasady wszystkich opisanych tu metod mnemotechnicznych pozostają podobne. Metoda zakładkowa, jeśli chcesz ją wykorzystać do zapamiętania fragmentu tekstu lub listy zagadnień, podobnie jak poprzednia, wykorzystuje słowa klucze oraz utworzone na ich podstawie, obrazy. Działają tu również te same zasady, dzięki którym wyobrażenia i skojarzenia są silniejsze (synestezja, emocje, akcja, absurd, detal). Różnicą jest to, że zamiast łączyć poszczególne elementy ze sobą, każdy z nich łączysz z przygotowaną wcześniej zakładką. Co to takiego?

Zakładki (zwane czasami hakami lub wieszakami) to obrazy mentalne, które przyporządkowujesz liczbom od 1 do 10. Tworzy się je, przyporządkowując każdej liczbie obraz, podobny do niej ze względu na kształt (jedynka będzie np. długopisem, dwójka – łabędziem itd.) lub brzmienie (raz – głaz, dwa – drwal itd.), ale o tym za chwilę. Na tak przygotowane zakładki, przy pomocy barwnych skojarzeń, „nakładasz” obraz tego, co chcesz zapamiętać. Dzięki temu jesteś w stanie zapamiętać w kolejności dowolną ilość elementów. Dlaczego dowolną ilość, skoro zakładek jest tylko dziesięć? System zakładek można porównać do szafy, w której znajduje się dziesięć wieszaków. Wieszaki pozostają cały czas te same, natomiast ubrania, które na nich wieszasz, zmieniają się. Jeżeli masz do zapamiętania kilka zbiorów dziesięcioelementowych, wystarczy, że „zdejmiesz” poprzednie skojarzenia i zawiesisz kolejne. Jeżeli chcesz zapamiętać jednocześnie zbiór informacji, który składa się z więcej, niż dziesięciu elementów, możesz wprowadzić dla każdej dziesiątki jakiś element rozróżniający. Może być to kolor, dźwięk czy jakikolwiek inny szczegół, dzięki któremu rozpoznasz, w której dziesiątce znajduje się dana zakładka (np. 1 będzie długopisem, 11 różowym długopisem, 21 długopisem o smaku kawy itd.). Wydaje się to dużo bardziej skomplikowane niż jest w rzeczywistości, najlepiej więc wypróbować tę metodę w praktyce.

Pierwszym krokiem będzie utworzenie zakładek. Najlepsze są takie, które wymyślisz samemu, jednak, aby łatwiej było zrozumieć metodę, opiszę dwa sposoby, razem z przykładowymi skojarzeniami.

Zakładki obrazkowe

Pierwszy sposób to tworzenie zakładek obrazkowych. Polega na odnalezieniu obrazu, który kształtem przypomina daną cyfrę. Oto lista przykładowych skojarzeń:

1 – długopis, pióro, pędzel, świeca, kij, papieros, nóż

2 – łabędź, kaczka, dźwig, wieszak

3 – serce, koniczyna, bąble, kule

4 – krzesło, jacht, żagiel, strzałka

5 – hak, kobieta w ciąży, konik morski

6 – słoń, rynna, wisienka,

7 – kosa, chorągiewka, klif, laska

8 – bałwan, okulary, klepsydra, koła

9 – balon, fajka, kijanka, uchwyt w tramwaju

10 – Flip i Flap, pałka i piłka do baseballa, miecz i tarcza, włącz/wyłącz

 

Ćwiczenie
Teraz, korzystając z listy lub tworząc własne skojarzenia, wybierz obraz dla każdej cyfry. Ważne jest, aby wybrany obraz wywoływał skojarzenia z cyfrą w sposób najprostszy i najłatwiejszy dla ciebie. Następnie umieść na kartce numery od 1 do 10, zapisz przy nich wybrane skojarzenia, a obok narysuj obraz przedstawiający każde z nich. Umiejętności artystyczne nie grają w tym momencie żadnej roli, ważne, aby obrazy były jak najbardziej żywe, kolorowe i wyraziste. Dzięki temu szybciej je zapamiętasz, a skojarzenia będą trwalsze. Kiedy skończysz poświęć chwilę, by powtórzyć sobie swoje zakładki. Przypomnij sobie je w kolejności od 1 do 10, potem wstecz, a następnie na wyrywki.

 

Rymowanki liczbowe

Drugi sposób to tworzenie zakładek przez skojarzenia ze słowami, które rymują się z brzmieniem liczb (jeden – Eden, dwa – drwa itd.). Znów, najlepsze efekty osiągniesz wybierając swoje własne skojarzenia. Dla ułatwienia podam kilka przykładów:

1 – Eden, głaz, zraz (raz)

2 – drwal, ćma

3 – wszy, mży, krzyk

4 – sery, rowery

5 – pięść, część, grzęźć

6 – cześć, zjeść, wleźć

7 – Szwedem, Siewierz (śląskie miasto z pięknym zamkiem)

8 – łosie, prosię, w nosie

9 – dźwięk, gdzie wnieść

10 – dziecię, kieszeń, jesień

Podobnie, jak przy poprzedniej metodzie, zapisz wybrane skojarzenia i narysuj przedstawiające je obrazy. Użyj wyobraźni, zadbaj o detale, spraw, by skojarzenia zapadły w pamięć. Po zakończeniu powtórz je kilka razy, w dowolnej kolejności.

Po ukończeniu powyższych ćwiczeń, masz już 20 zakładek pamięciowych, których możesz używać łącznie (od 1 do 20), bądź zamiennie.

Drugi etap metody zakładkowej jest już zdecydowanie prostszy. Korzystając z tych samych zasad tworzenia wyobrażeń, które opisane zostały przy metodzie łańcuchowej, utwórz skojarzenia ze swoimi zakładkami. Jeżeli masz do zapamiętania jakiś zbiór elementów (mogą to być słowa klucze, mieszczące w sobie pewien zasób informacji, tytuły książek czy listy zagadnień), połącz je w pary z odpowiadającymi im zakładkami. Każda zakładka wyznacza kolejność danego elementu na liście. Metoda ta wymaga trochę praktyki, na początku więc poświęć trochę czasu na tworzenia barwnych i silnych skojarzeń. Jeżeli czujesz, że potrzebujesz trochę „rozruszać” swój mózg, skorzystaj raz jeszcze z ćwiczeń wspomagających wyobraźnię.

Metody mnemotechniczne, jak każda umiejętność, wymagają trochę czasu i wprawy, by opanować je dobrze. Co prawda od razu uzyskujesz efekty dużo lepsze, niż przy standardowych metodach zapamiętywania, to jednak warto mieć na uwadze, że to praktyka czyni mistrza.

Pałac pamięci

Pałac pamięci to jednocześnie najstarsza, najtrudniejsza i najskuteczniejsza metoda mnemotechniczna. Stosowana była już przez starożytnych Greków, z czasem rozwijana i udoskonalana, co doprowadziło do powstania wielu wersji (metoda podróży, dom pamięci, rzymski pokój). Podstawowe zasady działania są podobne, jak przy poprzednich technikach, używamy tu słów kluczy oraz powstałych na ich podstawie obrazów mentalnych. Tworząc wyobrażenia, wykorzystujemy te same zasady, by wzmocnić efekt – synestezja, emocje, akcja, absurd, detal. Dodatkowym elementem jest zastosowanie techniki umiejscawiania.

Pierwszym krokiem jest utworzenie pałacu pamięci. Jest to bardzo szczegółowe wyobrażenie mentalne, przedstawiające jakieś pomieszczenie. Może to być zwykłe mieszkanie, dom z czasów dzieciństwa lub całkowicie wymyślony przez ciebie obiekt. Ważne jest, aby dokładnie pamiętać jego plan, wraz z wszystkimi elementami. Zadbaj o to, by plan był jak najbardziej szczegółowy. Zapamiętaj dokładne umiejscowienie poszczególnych pomieszczeń, ich kolejność, umeblowanie, kolor ścian. Wprowadź ciekawe, wyróżniające się detale. Pamiętaj, że jest to wytwór twojej wyobraźni, tak więc wszystkie chwyty są dozwolone. Możesz ułatwić sobie zadanie, rysując lub wypisując na kartce wszystkie elementy. Dzięki temu łatwiej ci będzie utrwalić sobie w pamięci ich umiejscowienie i kolejność. Może to być trochę czasochłonne na początku, ale z pewnością opłaci się w przyszłości, bowiem raz utworzony pałac to magazyn pamięciowy na całe życie.

Kiedy już mamy gotowy pałac pamięci, możesz, korzystając z techniki umiejscawiania, wprowadzić do pamięci niezliczoną ilość informacji. Wystarczy, że z każdym kolejnym elementem w twoim pałacu skojarzysz utworzone wcześniej słowa klucze. Przy umiejscawianiu informacji warto korzystać z zasad tworzenia skojarzeń. Aby związki były silniejsze, a efekt lepszy, możesz wprowadzić historyjki, które będą łączyć dany element pałacu pamięci z odpowiednim słowem kluczem. Możesz również przeznaczyć całe pomieszczenia do konkretnych zadań (np. długi korytarz przeznaczony będzie do pamiętania pewnych wydarzeń historycznych, przy pomocy zawieszonych na ścianach obrazów, itp.).

Raz utworzony pałac pamięci może ci służyć wiele razy, pozwalając zapamiętać różne, niezwiązane ze sobą tematy. Jeśli jednak boisz się, że informacje z różnych dziedzin mogą się pomieszać, za każdym kolejnym użyciem pałacu dodaj jakiś element wyróżniający, może to być kolor ścian, zapach, dźwięk, temperatura, atmosfera itp.

Swój pałac pamięci możesz stale rozbudowywać, dodając nowe elementy, jak pomieszczenia czy umeblowanie, dzięki czemu utworzysz magazyn pamięciowy o nieograniczonej pojemności.