Psychoedukacja...

Brak porządkowania wiedzy

PODSTAWOWE BŁĘDY PODCZAS UCZENIA SIĘ – CZĘŚĆ VII

Wielu z nas zna uczucie pustki w głowie po zakończeniu nauki. Dobrym sposobem, aby wspomóc swoją pamięć może być zastosowanie kilku prostych technik. Kiedy uczysz się do egzaminu, często informacje nie są uporządkowane w łatwe do przyswojenia zbiory. Podstawą uczenia się jest więc umiejętność przetwarzania informacji zawartych w tekście w słowa klucze – abstrakcyjne symbole, w których zakotwiczona jest dana porcja wiedzy. Taką porcją wiedzy może być jedno hasło, jeden akapit lub nawet cały rozdział z książki, o ile dane słowo klucz jest w stanie od razu przywołać treść tego, co reprezentuje.

„Jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów”. Drugim krokiem w tym podejściu jest przetwarzanie słów kluczy w obrazy. Język w toku ewolucji powstał stosunkowo niedawno, wzrok natomiast to najstarszy i najlepiej rozwinięty zmysł. Nic więc dziwnego, że dużo łatwiej przychodzi nam zapamiętywanie obrazów i wydarzeń, niż słów, które wciąż są dla człowieka symbolami, mimo wszystko, dość abstrakcyjnymi.

Łańcuchowa metoda skojarzeń. Jest to jedna z prostszych technik pamięciowych. Polega na tworzeniu historyjki, w której obrazy symbolizujące poszczególne słowa, łączą się ze sobą, jak ogniwa łańcucha. Jeżeli chcesz zapamiętać fragment tekstu lub listę jakichś zagadnień, pierwsze co należy zrobić, to utworzyć odpowiednie słowa klucze. Na tym etapie ważne jest, aby te słowa wywoływały na tyle silne skojarzenia, by od razu przywołać treść tego, co reprezentują. Kiedy już określisz jakich słów kluczy będziesz używać, po prostu popuść wodze wyobraźni i wymyśl historyjkę, w której poszczególne symbole kolejno łączą się ze sobą. Zastosuj wyraźne i silne skojarzenia między nimi, tak, by dokładnie wiedzieć, co z czym się łączy. Jest kilka zasad, dzięki którym zadanie to będzie łatwiejsze, a efekt dużo silniejszy:

Synestezja – tworząc wyobrażenia używaj wszystkich zmysłów. Większość z nas jest wzrokowcami i naturalnie ogranicza swoje historyjki do samych obrazów. Jednak im więcej zmysłów użyjesz, tym wyobrażenie nabierze bardziej realnych kształtów, a przez to zapamiętasz je o wiele lepiej. Wypełnij więc swoje historie dźwiękami, zapachami, smakiem, czuciem, a zobaczysz, jak łatwo będzie ci je sobie później przypomnieć.
Emocje – świat zewnętrzny odbieramy nie tylko zmysłami, ale także odczuwamy. Wprowadzenie emocji do twojej historii jest świetnym sposobem na to, by jeszcze lepiej utrwalić ją w pamięci. Emocje są zupełnie inaczej zapisywane w naszym mózgu, a odpowiedni kontekst emocjonalny może zadecydować o tym, że jakieś, z pozoru nieistotne wydarzenie, zapamiętasz na całe życie. Wykorzystaj to!
Akcja – zadbaj o to, by dostarczyć jak najwięcej akcji. Im bardziej „żywe” będą twoje historyjki, tym więcej skojarzeń utworzysz. Wprowadź dynamikę, ruch, powiązania między poszczególnymi elementami. Stwórz swój własny film akcji.
Absurd – zapomnij o logice. Nasza podświadomość nie posługuje się spójną koncepcją czasu, miejsca czy osoby. Wystarczy, że przyjrzysz się swoim snom, rzadko kiedy rządzą się one ogólne przyjętymi prawami fizyki. Użyj tego w swoich wyobrażeniach. Wprowadź elementy absurdalne, niecodzienne, śmieszne, a utworzysz historię, którą trudno będzie zapomnieć.
Detal – diabeł tkwi w szczególe. Zadbaj o każdy element swoich wyobrażeń. Zobacz ich kształt, wielkość, kolor, wysokość i brzmienie dźwięku, smak, zapach, słowem – wszystko, co sprawi, że będą bardziej „żywe”.