Psychoedukacja...

Własny styl nauki

PODSTAWOWE BŁĘDY PODCZAS UCZENIA SIĘ – CZĘŚĆ I

Przez wiele lat nauki, zaczynając już od szkoły podstawowej, utrwalamy pewne nawyki uczenia się. Niestety nie zawsze są to nawyki dobre.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest uczenie się przez wiele godzin z rzędu. Jest to nieefektywne z kilku powodów. Nasz umysł wytrzymuje w stanie skupienia maksymalnie ok. 40 minut. Po tym czasie, samoczynnie przechodzi w stan „spoczynku”, wyłączając część funkcji, co prowadzi do spadku koncentracji. Ponadto wizja spędzenia wielu godzin nad książkami może zniechęcać do rozpoczęcia pracy.

Dobrym sposobem jest robienie częstych przerw, co 20-40 minut. Dzięki temu utrzymujesz wysoki poziom koncentracji, uczysz się lepiej i zapamiętujesz więcej. Nawet kilka minut przerwy sprawi, że twój mózg odpoczywa, unikasz znużenia i pracujesz z pełną efektywnością. Częste robienie przerw sprawia również, że chętniej zabierzesz się do nauki, zmniejszając chęć odwlekania.

A co najlepiej robić w trakcie przerwy? Wszystko to, co zazwyczaj zajmuje czas zanim zabierzesz się do pracy i opóźnia jej rozpoczęcie: kawa, herbata, sprawdzenie facebooka czy poczty, trochę ruchu lub świeżego powietrza. Najnowsze badania jednak dowiodły, że najlepsze efekty można uzyskać spędzając kilka minut przerwy w nauce, całkowicie bezczynnie. W tym czasie mózg dostaje chwilę odpoczynku, podczas której następuje zintegrowanie przyswojonej wiedzy, co znacznie wspomaga zapamiętywanie.