Psychoedukacja...

Mentor, nie taki straszny jak go malują

„Pot­rzeb­ny mi men­tor. Nie, nie przy­jaciel, który do­radzi, ale będzie stał na równi ze mną. Pot­rze­buję ko­goś, ko­mu nie będę do­ras­tał do pięt”

 

Posiadanie mentora nie znaczy, że jesteś głupi, wręcz przeciwnie!

Często słyszymy, że powinniśmy być niezależni i samodzielni. Jeżeli ktoś umie sobie poradzić sam w każdej sytuacji, na pewno spotka się z podziwem u innych. To z czym jednak może się minąć to doświadczenie i celne wskazówki ludzi, którzy już odnieśli sukces w danej dziedzinie.

Znalezienie mentora może ułatwić wiele spraw, przyśpieszyć nasz rozwój i sprawić, aby nasza podróż w osiąganiu celu była po prostu przyjemniejsza.  Poziom stresu naturalnie zostanie obniżony, ponieważ zawsze wiemy do kogo możemy zwróci się o pomoc.

Mentor: wzór do naśladowania, motywator, realista.

Niezależnie od dziedziny, mentor może przyśpieszyć nasz progres. Jest osobą, która posiada znacząco więcej doświadczenia w danej kwestii.  Z jego pomocą osiąganie zamierzonych celów powinno być dużo szybsze i łatwiejsze niż na własną rękę.

Nie jest to osoba, która po prostu daje odpowiedzi na pytania albo podejmuje za nas decyzje (zostawia odpowiedzialność w naszych rękach).  Jest to osoba, która sprawdza czy zmierzamy w dobrym kierunku i czy możemy coś zrobić po prostu lepiej.

Mentor nie ma sprawić, że będziesz zależny od jego osoby, wręcz przeciwnie. Sprawdza czy nie zboczyłeś z drogi i upewnia się, że poradzisz sobie z następnym wyzwaniem.

Mentoring – więcej niż oczywista korzyść

W relacji mentorskiej oczywistą korzyść odnosi osoba mentorowana (mentee), dostaje dostęp do doświadczenia mentora. Może spokojnie budować swoją pewność siebie w danej dziedzinie i unikać „oczywistych” błędów, przez co szybciej osiągać sukcesy.

Mentor zyskuje satysfakcje z pomocy, spełnia się, ponieważ przekazuję swoją wiedzę i doświadczenie dalej (jego wcześniej włożony wysiłek przyczyni się do przyśpieszenia nauki innych). Rozwija własne umiejętności interpersonalne podczas przekazywania wiedzy, dodatkowo osoba mentorowana, przez zadawanie pytań często może pomóc znaleźć luki w rozumowaniu i pomóc w wykryciu nieoczywistych błędów (cenny wgląd osoby patrzącej z innej perspektywy).

Poza tymi dwoma osobami, mamy też mniej nieoczywiste korzyści. Każda następna osoba, która będzie
mentorowana przez tego mentora będzie dostawała jeszcze lepiej opracowaną wiedzę i wskazówki.
Po odpowiednio długim czasie osoba mentorowana powoli może stać się mentorem dla kogoś kto stawia dopiero pierwsze kroki w danej dziedzinie.

Zanim zaczniesz szukać mentora, sprecyzuj swoje potrzeby

  •  Określ z jakimi osobami współpracuje Ci się najlepiej (typy osobowości)
  • Określ jakim typem osoby jesteś i jakie wartości będą dla Ciebie kluczowe
  • Upewnij się, że Twój przyszły mentor na pewno jest osobą, której drogą chcesz podążać
  • Stwórz listę potencjalnych mentorów i porównaj korzyści
  • Wybierz parę osób z dziedziny, która Cię interesuję i wypunktuj ich kluczowe umiejętności
  • Dowiedz się, ile tylko możesz o tych osobach zanim się z nimi skontaktujesz
  • Przy kontakcie pamiętaj o tym, żeby uwypuklić swoje cele i podejście
  • Uzasadnij sobie szczegółowo, dlaczego wybrałeś danego mentora
  • Zanim znajdziesz właściwego mentora może minąć trochę czasu

Pamiętaj, szukanie nowych mentorów to proces, który nigdy nie powinien się kończyć

Mentora nie znajduje się od tak, zawsze lepiej poświęcić trochę więcej czasu, aby upewnić się, że dana osoba będzie dla nas odpowiednia. Raczej nie przyjdzie do nas sama, chyba że mamy wystarczająco dużo szczęścia natomiast nie jest to strategia, na której można polegać.

Poznawanie ludzi, którzy na danym polu odnieśli już sukces i są autorytetami powinno wejść Ci w nawyk, a dzielenie się swoimi pomysłami i celami powinno być nieodłączoną częścią rozmowy z takimi ludźmi.

Pamiętaj, aby małymi krokami, każdego dnia, poznawać nowych ludzi, którzy mogą wnieść Twoją karierę na nowy poziom. Pamiętaj im więcej czasu poświęcisz na budowanie kontaktów tym więcej benefitów z sieci swoich znajomych doświadczysz.