Psychoedukacja...

Czym jest prawdziwa motywacja?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś czuć motywację do działania? Taką „supermotywację”, że po prostu nie możesz się doczekać aż zaczniesz? Zastanów się chwilę, jakie to było uczucie. Czy był to przypływ rozpierającej energii, która wypełniała twoje ciało, czy raczej poczucie ogromnej radości i podekscytowania z drobną nutą niecierpliwości. Zastanów się teraz, jak długo trwał ten stan? Czy udało się go utrzymać przez pierwszy rok, miesiąc, tydzień?

Takie pytania pojawiły się na wczorajszym szkoleniu, a odpowiedzi dały mi mocno do myślenia. Uczestnicy zgodnie odpowiedzieli, że ten stan nie dotrwał nawet d następnego dnia. Właśnie tak. Zniknął bezpowrotnie w ciągu kilku godzin.

Czy, w takim razie, jest to prawdziwa motywacja. Krótkotrwały i ulotny stan silnego podekscytowania? I najważniejsze – czy można na tym oprzeć swoje działania?

Odpowiedź jest krótka – nie. Nie jest to motywacja i nie można oprzeć na tym długofalowych planów działań. Motywacji się nie „czuje”, ponieważ motywacja nie jest uczuciem ani emocją. Ten stan, który często bierzemy za „poczucie motywacji” to euforia. Bardzo silne i przyjemne uczucie, niestety również bardzo ulotne i nie jest w stanie zagwarantować, że uda się realizować zaplanowane przedsięwzięcia.

Prawdziwa motywacja to taki cichy bohater – na co dzień niedostrzegany, ale odpowiedzialny za wszystkie zwycięstwa, które udało nam się osiągnąć.  To taki stan, który towarzyszy nam codziennie. Podczas zwykłych czynności, które wykonujemy nie zastanawiając się, czy nam się chcę czy nie. Nie czujemy wielkiej euforii, ekscytacji, nie ma fajerwerków i wielkich emocji. Są zwykłe czynności, które wykonujemy, aby każdego dnia być o krok bliżej celu. A oto konkluzja na temat motywacji z wczorajszego szkolenia: motywacja ma dużo więcej wspólnego z odpowiedzialnością niż z uczuciem euforii. To właśnie odpowiedzialność sprawia, że wykonujemy regularnie czynności, które zbliżają nas do celu, bo jak nie my to kto?