Efektywna nauka cz.1

Cz. 1 – jak wyrobić nawyk systematyczności.

Efektywna nauka KrakówNie ulega watpliwości, że najlepsze wyniki uzyskuje się systematyczną pracą. Tylko jak się do tego zabrać, szczególnie, kiedy potrafimy zmobilizować swoje siły jedynie wtedy, kiedy gonią nas terminy, a deadline majaczy już na horyzoncie?

Jedną z najprzyjemniejszych, a na pewno najprostszych metod, która pomaga wyrobić nawyk systematycznej pracy jest wykorzystanie tzw. efektu easy-win. Metoda polega na rozpoczęciu dnia od łatwego zadania, którego realizacja nie przysporzy zbyt dużo trudności, a samo wykonanie wprowadzi w pozytywny nastrój i zachęci do dalszych działań. Zadanie takie powinno być: po pierwsze względnie łatwe do wykonania, tak, by nie zajęło zbyt dużo czasu. Po drugie, nie powinno zająć zbyt dużo czasu  (ok 3-10 min), aby zminimalizować ryzyko odwlekania. Po trzecie, powinno być w jakiś sposób związane z długoterminowym celem, który chcemy osiągnąć.

Dobrym sposobem na wykorzystanie tej metody jest sporządzenie planu dnia. Nie powinno zająć to więcej niż kilka minut, a na pewno przyniesie przyjemne poczucie kontroli i zachęci do dalszych działań.
W tym celu można skorzystać z techniki „antyplanowania”, opisanej w jednej z poprzednich części (podstawowe błędy cz. 6 – planowanie).

←Poprzedni  |  Następny→