Psychoedukacja...

Uczenie się przez wiele godzin

Cz. 1 – uczenie się przez wiele godzin.

Szybka nauka - obrazek Przez wiele lat nauki, zaczynając już od szkoły podstawowej, utrwalamy pewne nawyki uczenia się. Niestety nie zawsze są to nawyki dobre.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest uczenie się przez wiele godzin z rzędu. Jest to nieefektywne z kilku powodów. Nasz umysł wytrzymuje w stanie skupienia maksymalnie ok. 40 minut. Po tym czasie, samoczynnie przechodzi w stan „spoczynku”, wyłączając część funkcji, co prowadzi do spadku koncentracji. Ponadto wizja spędzenia wielu godzin nad książkami może zniechęcać do rozpoczęcia pracy.

Szybka nauka kraków
Wykres powyżej pokazuje ilość zapamiętanych informacji podczas stosowania regularnych przerw (A), ucząc się 2 godziny bez przerwy (B) oraz ucząc się więcej niż 2 godziny bez przerwy (C).

Dobrym sposobem jest robienie częstych przerw, co 20-40 minut. Dzięki temu utrzymujesz wysoki poziom koncentracji, uczysz się lepiej i zapamiętujesz więcej. Nawet kilka minut przerwy sprawi, że twój mózg odpoczywa, unikasz znużenia i pracujesz z pełną efektywnością. Częste robienie przerw sprawia również, że chętniej zabierzesz się do nauki, zmniejszając chęć odwlekania.

A co najlepiej robić w trakcie przerwy? Wszystko to, co zazwyczaj zajmuje czas zanim zabierzesz się do pracy i opóźnia jej rozpoczęcie: kawa, herbata, sprawdzenie facebooka czy poczty, trochę ruchu lub świeżego powietrza. Najnowsze badania jednak dowiodły, że najlepsze efekty można uzyskać spędzając kilka minut przerwy w nauce, całkowicie bezczynnie. W tym czasie mózg dostaje chwilę odpoczynku, podczas której następuje zintegrowanie przyswojonej wiedzy, co znacznie wspomaga zapamiętywanie.

 

Następny→

Chcesz otrzymywać informacje o naszych szkoleniach?
Zapisz się na newslettera, a w prezencie otrzymasz darmowego ebooka! Wpisz swój adres email oraz imię poniżej: